Çimento Enjeksiyon

Çimento enjeksiyon, çimentonun su ile belli bir oranda karıştırılması ile hazırlanan sıvının zemine enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemde önemli olan. zeminin türüne göre karışımın oranını belirlemektir. Ayrıca uygulama yönteminin belirlenmesi de önemlidir.

enjeksiyon yalıtım

Avantajları

Çimento Enjeksiyon

 Çimento enjeksiyon işlemi, uygulama yöntemlerine göre farklı tekniklerde yapılabilmektedir. Zemine göre doğru yöntem ve uygulama tekniği kullanıldığında kaliteli sonuçların elde edilmesi mümkündür. Çimento enjeksiyonu, genel olarak baraj, fabrika, büyük binalar ve benzeri yapılarda korozyon ve depreme karşı mukavemeti yükseltmek ve boşluk doldurmak amacı ile yapılmaktadır. Toprağa ve suya karşı duyarlı olan yer altı yapıları dahil olmak üzere sayısız inşaat projelerinde uygulanan enjeksiyon işleminde kullanılan kimyasal ürünlerin teknolojik donanımlarla kullanılmalıdır. Bu teknik, raylı sistemlerin tünellerinde su izolasyonu, konsolidasyon, yapı tamirat ve güçlendirme işlemleri için uygulanmaktadır.

Çatlamış, özelliğini kaybetmiş ya da şeni inşa edilecek olan yapı temellerinde yapılacak çimento enjeksiyon işlemlerinde öncelikle zemin içine basınçlı hava ve su testi yapılmalıdır. Sonrasında çimento enjeksiyonu ile zeminin kuvvetlendirilmesi sağlanmaktadır. Enjeksiyon sırasında belirlenen bir norma uyulması gereklidir. Bu norma firmamız tarafından bütünüyle uyulmaktadır. İnşaat alanının ve inşaat yollarının makine ve personelin yüksek verimle çalışmasını sağlayacak özellikle olması şarttır. Bu nedenle buraların kuru ve düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Bu işlem için çimento, su, bentonit, kum ve katkı malzemeleri kullanılmaktadır. Uygulama yapılırken mikser, dinlendirici, pompa, basınç göstergeleri, vanalar ekipmanların enjeksiyon istasyonunda bulunması gereklidir. Enjeksiyon karışımı da su ve çimentonun mikserde karıştırılması ile meydana gelmektedir. Uygulama yapılacak alana göre su ve çimento karışımının ayarlanması gereklidir. Mikserde hazırlanan karışım, önce bir dinlendiriciye alınmakta, sonrasında pompa ve hortum aracılığı ile enjeksiyon yapılması gereken yere verilmektedir.

Zeminin iyileştirilmesi istendiğinde farklı malzemelerle meydana getirilen değişik orandaki karışımların uygulanması mümkündür. Bunlar, çimento enjeksiyon için değişik karışımları gerektirmektedir. Enjeksiyon işleminin tamamlanmasının ardından yapılan uygulamanın rapor halinde sunulmasına özen gösterilmelidir. Firmamız, bu raporlama işlemini profesyonel bir şekilde yapmaktadır. Ayrıca sektördeki tüm yenilikleri yakından takip eden firmamız, teknik altyapısını sürekli olarak yenilemekte, personeline de yeni uygulamalarla ilgili eğitimler vermektedir.

Bizimle iletişime geçerek ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Scroll to Top